ASC17 Preliminary Contest Result Announcement

ASC17 Finalists
Tsinghua University
Beihang University
Sun Yat-sen University
Shanghai Jiao Tong University
Hong Kong Baptist University
Southeast University
Northwestern Polytechnical University
Taiyuan University of Technology
Dalian University of Technology
The PLA Information Engineering University (Team Led by Jinlong Xu)
Ocean University of China (Team Led by Biao Shen)
Weifang University
University of Erlangen-Nuremberg
National Tsing Hua University
Saint Petersburg State University
Ural Federal University
University of Miskolc
University of Warsaw
Huazhong University of Science and Technology
Zhengzhou University (Team Led by Shang Yuan)

Second Class Prize Winners
Telkom University
The Chinese University of Hong Kong
Shenzhen University (Team Led by Gang Liu)
Ocean University of China (Team Led by Linjie Zhang)
National University of Defense Technology
Qinghai University
Harbin Institute of Technology
Shandong University of Science and Technology (Team Led by You Fu)
Huazhong Agricultural University
Fuzhou University
Shanxi University (Team Led by Jiawei Gao)
Yantai University (Team Led by Peng Song)
The PLA Information Engineering University  (Team Led by Jinchen Xu)
Shenzhen University (Team Led by Rui Mao)
Yunnan University
Shanghai University
Hebei University of Technology
China University of Mining and Technology
Fujian Agriculture and Forestry University (Team Led by Zhenchang Zhang, Yunjie Chen)
Shandong University of Science and Technology (Team Led by Hua Rong)
The Hong Kong Polytechnic University
Nanjing Agricultural University
Guangdong University of Technology
Northwest University
Nanjing University of Information Science and Technology
Beijing Normal University
Chongqing University of Technology
Yanshan University
Yantai University (Team Led by Yanwei Yu)
North China University of Science and Technology (Team Led by Shaohong Yan)
Beijing University of Chemical Technology
Tianjin University (Team Led by Shanjiang Tang)
Southern University of Science and Technology (Team Led by Jingzhi Li)
North China University of Science and Technology (Team Led by Jincai Chang, Yuyue Gao)
Nanchang University (Team Led by Li Zhu)
Southern University of Science and Technology (Team Led by Qi Wang)
Shanghai Ocean University
Shanxi University (Team Led by Wei Wang)
Anhui University
North China University of Science and Technology (Team Led by Jincai Chang, Zhuo Wang)
North China University of Science and Technology (Team Led by Aimin Yang, Zhicheng Zhu)
Fujian Agriculture and Forestry University (Team Led by Zhenchang Zhang, Jinshan Ma)
Nanchang University (Team Led by Yuhao Wang)
Nanchang University (Team Led by Weili Wang)
Nanchang University (Team Led by Zhichong Wan)
North China University of Science and Technology (Team Led by Shuai Zhang)
Tianjin University (Team Led by Yuce)
Huaiyin Normal University (Team Led by Wei Zhang)
Huaiyin Normal University (Team Led by Xiaohui Chen)
North China University of Science and Technology (Team Led by Dianxuan Gong)





ASC Student Supercomputer Challenge 2017 Preliminary Contest


All proposals must be submitted by March 6, 8:00AM (UTC/GMT +8:00). No submission will be accepted thereafter.


ASC Student Supercomputer Challenge 2017 Notification
ASC Student Supercomputer Challenge 2017 KNL Remote Log-in Platform Instruction
ASC Student Supercomputer Challenge 2017 Sunway TaihuLight Quick Start Guide

 

 
Contact Us
Technical Support Yu Liu, Weiwei Wang techsupport@asc-events.org
Media Jie He media@asc-events.org
Collaboration Yan Yan executive.director@asc-events.org
General Information Dongzhi Kong info@asc-events.org

 

Partners
Copyright 2017 Asia Supercomputer Community. All Rights Reserved