ASC16 Preliminary Contest Result Announcement

ASC16 finalists:

Shanghai Jiao Tong University
Sun Yat-sen University
Dalian University of Technology
Beihang University (Team Led by Liu Yi)
National Tsing Hua University
Zhejiang University
Northwestern Polytechnical University
Huazhong University of Science and Technology (Team Led by Shi Xuanhua)
National University of Defense Technology
Tsinghua University
Hong Kong Baptist University
Boston Green Team (Boston University and Northeastern University)
Nanyang Technological University
Universidad EAFIT
University of Miskolc
Ural Federal University

The teams who win the Prize of Excellence are:
Taiyuan University of Technology (Team Led by Li Ming)
The Chinese University of Hong Kong
Shenzhen University
Ocean University of China
Hunan University
Weifang University
Yantai University (Team Led by Liu Zhuang)
Nanjing University of Science and Technology
The Hong Kong Polytechnic University
Kasetsart University
Wuhan University of Technology
Shanghai Ocean University
Guangdong University of Technology
Shandong University of Science and Technology
Shanghai University
Telkom University (Team Led by Fitriyani, Radhinka Bagaskara)
University of São Paulo
Yantai University (Team Led by Yu Yanwei)
South China University of Technology (Team Led by Chen Hu)
University of Electronic Science and Technology of China (Team Led by Lu Guomin)
Anhui University
Harbin Institute of Technology
Saint Petersburg State University
Southern University of Science and Technology (Team Led by Li Jingzhi)
University of Electronic Science and Technology of China (Team Led by Xue Ruini)
Qinghai University (Team Led by Zhang Guofeng)
South University of Science and Technology of China
Chongqing University of Technology (Team Led by Yang Linfeng)
Fuzhou University
Fujian Agriculture and Forestry University
Shanxi University
Chongqing University of Technology (Team Led by Wang Hong)
Telkom University (Team Led by Fitriyani, Indra Nurwibisono)
Huaiyin Normal University (Team Led by Zhang Wei)
The PLA Information Engineering University (Team Led by Qi Hongyuan)
Osmania University (Team Led by Rahul De)
Huaiyin Normal University (Team Led by Yang Haidong)
Nanchang University
China University of Mining and Technology
Osmania University (Team Led by Yuveshen Subramoney)
Osmania University (Team Led by Charles Lebon Mberi Kimpolo)
Nanjing Agricultural University
Beijing Normal University
Osmania University (Team Led by Puja Khemka)
North China University of Science and Technology
University of Electronic Science and Technology of China (Team Led by Chen Sujuan)
The PLA Information Engineering University (Team Led by Wang Ruobing)

The teams who win the Prize of Proud are:
Association for Computing Machinery
Arizona State University
Beihang University (Team Led by Xing Weiwei)
Beijing Institute of Technology
Beijing University of Chemical Technology (Team Led by Zhao Ying)
Beijing University of Chemical Technology (Team Led by Wang Xuejing)
Centre for High Performance Computing
Chang'an University
Chengdu University
Chengdu University of Information Technology
Chengdu University of Technology
China University of Geosciences
Chongqing University of Posts and Telecommunications
Chongqing University of Technology (Team Led by Lu Ling)
National Computer Center for Higher Education
Clemson University
Guizhou Education University
Hebei University of Science and Technology
Henan Polytechnic University
Hohai University
Huanghuai University
Huaqiao University
Huazhong University of Science and Technology (Team Led by Li Jin)
Hunan Agricultural University
Hunan Normal University
Hunan University (Team Led by Jia Guoqing)
Hunan University (Team Led by Chen Hao)
Imperial College London
Indian Institute of Technology, Bombay
Inner Mongolia University of Technology
Jamia Millia Islamia
Jiangnan University
Jiangsu University
Jiangsu University of Science and Technology
Jimei University
Jinan University
King Abdulaziz University
Korea Advanced Institute of Science and Technology
Leibniz Supercomputing Centre
Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod
The Massachusetts Green High Performance Computing Center 
Moscow State University, Lomonosov
Murdoch University
Nanjing Normal University
Nanjing University of Aeronautics and Astronautics
Nanjing University of Information Science & Technology
Nanjing University of Science and Technology (Team Led by Zhang Gongxuan)
Nantong University
Nanyang Institute of Technology
National University of Defense Technology
Ningbo University
North China Electric Power University (Team Led by Lv Gang)
North China University of Science and Technology (Team Led by Yang Aimin)
North China University of Science and Technology (Team Led by Xu Guangli)
North China University of Science and Technology (Team Led by Chen Xuebin)
North China University of Science and Technology (Team Led by Li Shuangbiao)
North China University of Science and Technology (Team Led by Yan Shaohong)
North University of China
Northeast Forestry University
Northeastern University
Northern Arizona University
Northwest University
Northwestern Polytechnical University (Team Led by Yang Jianhua)
Ocean University of China (Team Led by Liu Peishun)
Ocean University of China (Team Led by Qu Haipeng)
Ohio State University
Purdue University
Rice University
ShaanXi Normal University
Shandong Normal University
Shandong University
Shanghai Second Polytechnic University
ShanghaiTech University
Shenyang Aerospace University
Shenyang University of Technology
Sichuan Medical University
Sichuan Normal University
Sichuan University
Soochow University
South China University of Technology (Team Led by Hu Jinlong)
South University of Science and Technology of China (Team Led by Wang Qi)
Southwest Petroleum University
Suzhou University of Science and Technology
Taiyuan University of Technology
Technical University of Valencia, Spain
Texas A&M University
Texas University
The Australian National University
The PLA Information Engineering University (Team Led by Han Lin)
The PLA Information Engineering University (Team Led by Chen Hang)
Tianjin University
Ulsan National Institute of Science and Technology
Universitat Politècnica de Catalunya
University of California, Merced
University of Delaware
University of Hamburg
University of Oklahoma
University of Shanghai for Science and Technology
University of Tartu
University of Texas, Arlington
WenHua College (Team Led by Liao Jianfeng)
WenHua College (Team Led by Guo Sheng)
Xiamen University
Xiamen University of Technology
Xi'an Jiaotong University
Xi'an University of Posts & Telecommunications
Xi'an University of Technology
Xiangtan University
Xidian University
Xijing University
Xinyang Normal University
Yangzhou University
Zhengzhou Normal University
Zhengzhou University of Light Industry
Zunyi Normal University

ASC Student Supercomputer Challenge (2016)
Preliminary Contest Notifications

Dear Participating Teams:

Thank you very much for participating in the ASC Student Supercomputer Challenge 2016 (ASC16). This document will provide detailed information about the preliminary round of the contest.

1. About the Preliminary Round

In the preliminary round, each registered team is required to submit a set of documents that include a proposal, optimized source code files and output files (detailed requirements specified in Appendix A). The proposal needs to be written in English, and will be reviewed by the ASC evaluation committee.

2. Submission Guideline

All teams should make their submissions to info@asc-events.org before 9:00 AM, March 2nd, 2016 (UTC/GMT +8:00). The confirmation of your submission will be sent to you by email. The submission should include the following items:

a) The proposal file (in .doc or .pdf format), named with the university or college name and the contact person name (e.g. AAAUniversity_BBB.doc).

b) The additional files should be compressed into one file (e.g. AAAUniversity_BBB.zip, other compression formats are also OK). The compressed file should at least include: (detailed requirements specified in Appendix A)

3. For any further inquiries about the contest, please contact the ASC committee through the following emails:

a) Technical support: techSupport@asc-events.org

b) Contest organization: info@asc-events.org

c) News and media: media@asc-events.org

We wish you the best of luck at ASC16.

ASC16 Committee

01-06-2016

 

Contact Us

Tech Inquiry
Wenjing Lv & Weiwei Wang
TechSupport@asc-events.org

Hybrid Comp Inquiry
Qing Zhang
HybridComputing@asc-events.org

Media Inquiry
Jie He
Media@asc-events.org

Cooperation Inquiry
Xiaochen Fan
Partner@asc-events.org

General Inquiry
Yan Yan
Executive.Director@asc-events.org

Other Inquiry
Ying Zhang
Info@asc-events.org

Follow Us
Partners
Copyright 2016 Asia Supercomputer Community. All Rights Reserved